Parkett, mida ei võta pori, vesi ega kivi

Saksa tootja Ter Hürne on loonud uuendusliku puitparketi, millel on senisest palju suurem vee-, kriimustus- ning survekindlus. See on ka väga kergesti puhastatav. Nüüd on Eesti e-kaupluses filinger.ee müügile saabuva materjali esimesest partiist juba mitmed inimesed aimu saanud ja paljud meie prominendid oma põrandatele selle juba ära broneerinud.
Hywoodi nime kandev naturaalsetest komponentidest hübriidparkett (inglise keeles Hybrid Wood Floor) on valmistatud puidupulbrist pressitud ülikõvast põhimikust ning selle peal on kõvendatud puidu kiht, mida katab eriti kõva lakipind.
Asja on võetud tõsiselt, sest tootaja kinnituse järgi on see parkett kõikidest seni toodetud puitparkettidest tunduvalt niiskuse-, kriimustuste- ja plekikindlam. Selle väite kinnituseks on ka Ter Hürne poolne 10-aastane parketi garantii avalikes ja eluaegne garantii eluruumides kasutamise korral. Praegustel turgudel on tegu ka ühe suurema katvusega oleva materjaliga, sest tagab toote kuupmeetri kohta kuus korda suurema pinnakatte, kui näiteks sama kogus traditsioonilisel viisil töödeldud tammepuitu.

Lihtne paigaldada

„Minu jaoks on uue materjali puhul esimene asi, mis silma torkab, et seda on ülimalt lihtne paigaldada. CLICKitEASY süsteemi puhul pole enam vaja plaate klotsi abil ultrajõuga kokku suruda nagu tavaliselt laminaadi puhul, Hywood läheb paika lausa näpuvahetusega. Ka on tööjõudlus sel puhul oluliselt suurem,“ märgib Veiko Saluri, uut toodet müüva e-kaupluse filiger.e omanik, kes on ise tootega tutvunud nii Saksamaal tootja juures, kui ka siin esimest proovipõrandat maha pannes.

„Muus osas ei erine see tavaliste parkettide paigaldamisest – saab panna nii puitpõranda kui ka betoonpõranda peale, kasutades vastavat alusmaterjali. Saab ka liimida otse põrandale.“

„Lisaks sellele, et Hywood näeb välja kui puitparkett, on see ka katsudes ja palja jalaga peale astudes samamoodi soe nagu naturaalparkett, ainult tugevam,“ räägib Saluri.

Hywood ongi looduslik, üleni puidust. See on kolmekihiline, nö hübriidparkett: aluskiht on vineerist, keskmine kiht vaiguga liidetud puidutolmust – need kihid tagavad materjalile suure surve- ja löögikindluse. Millimeetrise paksusega pealmine kiht on naturaalne puitspoon oma ehtsa puidumustriga, seega iga plaat isesuguse mustriga. Parketti katab ülitugev lakikiht, mis annab sellele kriimustuskindluse ja vetthülgavuse.
Saluri lisab, et ehkki toode on mõeldud peamiselt eluuumides kasutamiseks, saab seda väga hästi kasutada ka büroodes ja avalikes ruumides – materjal talub hästi käimiskoormust.

Ei karda kriime, muljumist ega vett

„Testid tehti Erichseni pliiatsiga – kriimustamiskatse – ja Nambergeri raskuspommiga, kus kilone pomm 40 cm kõrguselt kukutades jälge ei jätnud. Testid näitavad, et ainult laminaatparkettide pinnakate on kriimustustele rohkem vastupanu osutav kui Hywood. Ei ole karta, kui näiteks tass või taldrik põrandale kukub, et jälg jääks järele. Hywoodile pole ohuks ka väiksemad kivikesed, mida jalatsitega koos õuest kaasa on toodud, ka talub materjal hästi nii kaalukamat mööblit, kui ka selle nihutamist,“ kinnitab Saluri.

„Kui sellisele põrandale ajada ümber ämber vett, siis pole kuivatamisega eriti kiiret. Peamine, et see kauemaks kui ööpäevaks kuivatamata ei jääks. Materjali on lubatud kasutada ka pesuruumides, ainult duššinurgas mitte. Keegi ei pea enam muretsema, et parketiga midagi juhtub, kui näiteks koduloomad käivad kausist vett joomas ja pärast tilgutavad kogu elamise märjaks,“ räägib Saluri. „Veehülgavus saavutatakse spetsiaalse Aqua Seal protsessi tulemusel, milles puidukiud pressitakse tehases kõrgsurve tehnoloogiaga kokku.“

Tuleb lisada, et tõhusalt kaitsev lakikiht (Nature Protec hermeetik) hoiab põrandat pori ja muu mustuse, kõikvõimalike plekkide eest ning teeb põranda kergesti puhastatavaks.

„Kui naturaalparketi sisse imbub mustus väga kergelt ja seda välja saada on väga keeruline, siis Hywood ei lase mustust üldse ligi. Puhastamiseks piisab korrapärasest põrandapesust parketipuhastusvahendiga kergelt niisutatud lapiga,“ selgitab Saluri.

Disainereile on valik suur

Nagu öeldud, on parketiplaate võimalik paigaldada nii alusmaterjalile kui ka liimida. Plaatide ühendamine on kergeks tehtud uuendusliku 5G CLICKitEASY süsteemi profiiliga soontega. Parketti saab paigaldada nii laudpõranda- kui ka kalasabamustris. Mõõdud on 2375×270 mm (eriti lai); 2197×233 mm, 2195×205 mm ja kalasaba variandil 774×129 mm, materjaliks klassikaline tamm, saar või pähklipuu, valikus on kaht tüüpi pinnaviimistlus. Kokku on valikus 24 erinevat disaini, lisaks viis kalasabaga parketidisaini.

„Hywood on materjali omaduste poolest on üsna sarnane naturaalparketile, vastupidavuselt aga on sarnane LVT ja laminaatparketile. Hinnatase on naturaalparketi hinnaklassist, aga vastupidavuse osas teenib Hywood oma hinna igati välja,“ võtab Saluri uut tüüpi toote tutvustuse kokku. Ja veel. Hywoodi puhul on tegu taaskasutatavate materjalidega. „Hywood sobib väga hästi inimestele, kes hindavad tervislikke eluviise: kõik kasutatud materjalid on naturaalsed ja madala emissiooni tasemega,“ kinnitab Veiko Saluri.